Marek Rod
Změna je život, ovšem někdy jsme spíš rádi, když těch změn není moc. Zejména když něco už dávno funguje tak, jak má… Topo Ultraventure 3 se rychle stala jednou z mých nejoblíbenějších běžeckých bot, takže - řečeno úplně nejstručněji - s radostí můžu potvrdit, že Ultraventure 4 je naštěstí svou funkcí, stavbou i pohodlím téměř totožná. Proto všem, které zajímají detaily, doporučuji mrknout i na mojí recenzi původních Ultraventure 3, která logicky ve spoustě bodů říká totéž. Drobné rozdíly jsou spíš k lepšímu, přestože podle popisu výrobce jsem se nejdřív dost bál. Ale k tomu se dostaneme.
Výrobce popisuje Ultraventure 4 jako vysoce tlumenou trailovou botu, určenou do mírného až středně náročného terénu, použitelnou díky velkému tlumení a mírnému vzorku i na mnoho kilometrů po asfaltu a zpevněných cestách. Oproti starší verzi slibuje ještě lepší fixaci svršku na noze a ještě měkčí směs mezipodeševe.
Svršek je podle mě tou částí, která reálně doznala nejvíce změn. Materiál síťoviny, mimochodem vyrobený částečně z recyklovaného materiálu, je skutečně o trochu hustší a nepůsobí tolik jako svršek silniční boty, jak tomu bylo u Ultraventure 3. Výrobcův slib lepší fixace jsem nejdřív nezaznamenal, což mi nevadilo, protože ani trojky nebyly nijak problémové. Nedávno jsem ale v téměř nových čtyřkách zaběhl Krakonošovu stovku a musel změnit názor. Trasa je hornatější, než bývala (4.467m převýšení na 103km) a já si po několika hodinách všiml, že na sebězích se asi podvědomě cítím stabilnější než ve starší verzi. Rozdílnou stavbu opatku jsem nezaznamenal vůbec, v dobrém ani naopak.
Mezipodešev opět nabízí bohaté tlumení 35/30mm (pata-špička) vylepšenou verzí směsi ZipFoam, které, jak jsem psal, je inzerováno jako ještě měkčí a s ještě větší energetickou návratností. A právě toto jsem se dost obával. Trojky byly krásně měkké, pohodlné na sebedelší vzdálenost (testováno na 100km závodě Baroko maraton), takže jakékoliv další vyměkčení mi už zavánělo ztrátou stability. Veletlumené boty mám rád, nabízí skvělou pomůcku na dlouhé běhy a pravidelné velkoobjemové tréninky. Ale vše má svou mez a příliš měkká bota může paradoxně vést k přetížení okostic, obvykle spojovanému naopak s minimalistickou obuví. Proto mě v tomto směru vlastně potěšilo, že mi směs mezipodešve přijde na pocit stejná. Bota je stále dostatečně stabilní, obzvlášť když si člověk uvědomí kolik tlumení ho dělí od země.
Podešev je naprosto stejná jako u předchozí verze: nízký vzorek s velkou styčnou plochou a velkými rozestupy mělkých špuntů, směs Vibram® XS Trek EVO. Opět tedy platí, že bota je solidně použitelná všude kromě měkkého, rozbahněného terénu (kde kraluje obdobný model MTN Racer 3). A opět za mě osobně platí, že kromě oficiálně doporučeného využití v příměstském polotrailu poslouží velmi dobře i v technickém terénu suchých, kamenitých stezek (horská ultra), pokud člověk chce maximum pohodlí.
Můj dojem z Ultraventure je tedy opět veskrze dobrý. Samozřejmě, tenká a tvrdá bota nabídne ve výše zmíněném kamenitém terénu ještě lepší stabilitu. Ale pokud vás nečeká 5km skyrace, nýbrž mnohahodinový přesun přírodou (a tedy i pomalejší tempo), už si rozmyslíte, zda chcete trpět v tenkých a tvrdých botách.
Cílových uživatelů Ultraventure 4 je mnoho. Je to každý, kdo hledá objemovku do smíšeného terénu, “jednu botu na všechno”, kdo má rád vysoký komfort. Je to každý, kdo běhá v tréninku větší objemy (nebo se je chystá navýšit) a chce udělat maximum pro to, aby to jeho nohy zvládly. Je to běžec, který chce závodní botu na dlouhé vzdálenosti a nepočítá s přemírou bahna. A rozhodně to bude i turista, který se na stejné trasy chystá chodecky a přesto chce/potřebuje maximální tlumení.
Typ: Univerzální bota na delší vzdálenosti smíšeným povrchem
Použití: Trailový běh, silniční běh, turistika
Výška podešve: 35 mm (pata) // 30 mm (přední část)
Drop: 5 mm
Hmotnost: 295 g (M 42,5 EU) / 232 g (Ž 38 EU)
Tlumení: Vysoké, Topo ZipFoam™
Materiál: Vibram® XS Trek EVO, recyklovaný svršek
Špička: Anatomicky tvarovaná, široká pro přirozený pohyb prstů