Marek Rod
Některé boty jsou mají svojí výjimečnost napsanou takříkajíc na čele. Jiné se naplno předvedou, až když je vezmete pořádně proletět. Ultraventure 3 za mě spadá do druhé skupiny. Bota decentního designu, bez výrazných trendy prvků, drop ani málo ani moc, žádný výčnělek za patou, co by sváděl k přistání na Měsíci… Přesto se jedná o jednu z prémiových bot značky Topo Athletic a nejspíš i o tu nejprodávanější. A po důkladném testování už chápu proč.
Co říká výrobce? Jedná se o maximálně tlumenou trailovou botu do lehčího až středně náročného terénu, opatřenou nejnovější generací pěny ZipFoam a oproti předchozím verzím ještě více odlehčenou.
Svršek boty vypovídá o jejím univerzálním zaměření, protože ač je to trailovka, základ tvoří lehká, prodyšná a maximálně ohebná síťovina, jakou bych čekal klidně na silničních modelech. Tu ale na špičce doplňuje robustní okop proti kamení. Navzdory snaze šetřit váhu naštěstí v Topo chápou, jaké jsou priority u pohodlné boty na dlouhé vzdálenosti, takže nechybí standardní polstrování jazyka, opatku a dalších klíčových míst.
Mezipodešev ze zmiňované pěny ZipFoam se pyšní tloušťkou 35 mm pod patou a 30 mm pod špičkou, což už zaručuje komfort i na těch nejdelších bězích či výletech. Drop je tedy 5mm, čili nejvyšší, jaký Topo používá.
Podešev je tvořena několika strategicky vykrojenými kusy Vibramu® v místech očekávaného namáhání. Výstupky vzorku mají velkou styčnou plochu a jsou velmi nízké, což opět koresponduje s možností využití na zpevněných cestách. Mezery mezi nimi jsou velké za účelem lepšího samočištění.
A moje zkušenost? Kromě okamžitého pohodlí jsem z Ultraventure 3 neměl žádný wow-efekt, ale jak jsem psal v úvodu, není všechno zlato co se třpytí. Čím déle jsem boty nosil, tím víc jsem je dokázal ocenit. Mezipodešev nemá tu nejlepší energetickou návratnost ze všech, ale rozhodně člověka nijak nezpomalí. Navzdory skutečně vysoké tloušťce nepůsobí ani jako extrémně měkká bota, alespoň ne prvoplánovým pocitem “stojím na molitanu”. To ale zároveň znamená, že neubírá na stabilitě. Váhově bota působí jako relativně lehká trailovka, ale nijak přelomová… aspoň dokud si člověk neuvědomí, kolik tlumení má při této váze k dispozici! Jinak řečeno obstojí téměř ve všech oblastech a přitom nikde neselhává. Podle mě je to ideální bota na ultramaratony, k čemuž se vrátím v závěru.
Krom výše uvedené univerzality a pohodlí jsem s Ultraventure 3 byl nad očekávání spokojený i v těžším, kamenitém terénu. V kamení člověk nepotřebuje zubatý vzorek, ale naopak větší styčnou plochu a samozřejmě dostatek ochrany. A to vše díky své stavbě, tlusté mezipodešvi a podrážce od Vibramu Ultraventure poskytuje.
Vzhledem k tomu, že recenze by měla odhalit klady i zápory recenzovaného, měl jsem největší problém s tím, abych na Ultraventure 3 vůbec nějaké nedostatky našel. Bota funguje jak má, dokonce i v terénu, kde by tak úplně fungovat nemusela (kamení). Co se týče bahnitých a/nebo mokrých povrchů, je jasné, že takto univerzální trailovka s mírným vzorkem, uplatnitelným i na silnici, nebude ideální volbou, takže to jí vyčítat nemůžeme. (Zde skvěle poslouží Topo MTN Racer 3.) Nejdřív jsem se obával, že použitá podrážková směs se možná relativně rychle opotřebí: Namísto směsi Vibram® Megagrip, používané u modelů Topo s agresivnějším vzorkem, byla zde zvolena směs Vibram® XS Trek EVO, navíc vzhledem k tomu, jak je vzorek mělký, není k dispozici moc “rezervy” k obrusu. A ještě k tomu se mi zdá, že bota jako taková bude mít velmi dobrou výdrž, takže by byla škoda, aby z ní nakonec byla silnička. Zatím ale oba modely Topo s tímto stejným vzorkem (Ultraventure 3 a MT-5) nekompromisně proháním směsí asfaltu a kamení a vzorek se jeví beze změn!
Nakonec jsem ale přece jen nějakou slabinu našel a ta opět jen potvrzuje, že Ultraventure 3 se příliš nehodí do měkčího, bahnitého terénu: Přišlo mi, že v lepivém bahně se vzorek zanáší mnohem více, než bych u tak nízkých špuntů s velkými rozestupy čekal. A to přesto, že samočistící schopnost vzorku je něco, co výrobce speciálně vyzdvihuje.
Pro koho je tedy Ultraventure 3? Řečeno stručně a rádoby vtipně - pro všechny krom OCR a orientačních běžců :-) A šířeji? Termín “závodní bota na ultra” je asi takový oxymoron jako “objemovka na dráhové sprinty”. Je to termín tak nicneříkající, že může zahrnovat všechny objemovky (nebo vlastně všechny boty, viděno očima stoupenců minimalismu), ale současně si takové označení může skutečně nárokovat jenom pár kvalitních modelů. Ultraventure 3 je jedním z nich. Je to spolehlivý tahoun na dlouhé běhy, přírodou i příměstským prostředím, bez vyložených slabin, navíc schopný solidního zrychlení (na poměry vytrvalců…) a od podobných modelů ho odlišuje prostorný předek, typický pro Topo Athletic. Shodou okolností všechno totéž platí pro model MTN Racer 3, volil bych mezi nimi podle toho, zda očekávám více zpevněných cest a kamení, nebo naopak terén měkčí, až podmáčený.